Gürcistan Medvedev’den arabuluculuk istiyor

Tiflis – Gürcistan yönetimi, Abhazya’ya ambargoları kaldırıp, ilişkileri resmiyete döktüğü ve son olarak ilave barış gücü askeri sevk ettiği için “Egemenliğimizi çiğniyor” diye yaygarayı basıp uluslararası topluma gammazladığı Rusya’ya Kremlin’deki koltuk değişimine paralel olarak farklı bir yaklaşık tutturma çabasına girdi.

Tiflis, Kremlin’in yeni sahibi Dmitri Medvedev’den selefi Vladilir Putin’den farklı bir yaklaşım bekliyor. Gürcistan Entegrasyon Bakanı Timur Yakubaşvili, Rusya’ya bir barış konferansına ev sahipliği yapmasını ve arabulucu rolü üstlenmesini önererek bu beklentiyi resmen ortaya koymaya hazırlanıyor. Rus-Gürcü ilişkilerinin gerilmesinin ardından bugün Moskova’ya iki günlüğüne ziyarete giden Yakobaşvili’nin görüşmeyi planladığı Rus hükümet yetkilileri ve parlamenterlere konferans önerisini götüreceği belirtildi. Kommersant’a göre Entegrasyon Bakanlığı’ndan bir yetkili "Böyle bir konferans gerekiyor ve Gürcistan yetkilileri bunu her halükarda yapmayı planlıyor. Fakat bunun farklı bir mekanda yapılması yanlış olur. Rusya’ya arabulucu rolü oynaması fırsatını vermek zorundayız” dedi.

Gürcistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Gabaşvili de, “Eğer Rusya konferans fikrini geri çevirirse bölgede sorunun çözümünden yana olmadığını göstermiş olacak. Aksine konferansa ev sahipliği yapmaya karar verirse böylece dünyaya sorunun barışçıl çözümünden yana olduğunu göstermiş olacak. Belki yeni devlet başkanı meseleye farklı bir şekilde bakmak ve arabuluculuk rolünü üstlenmek gerektiğini kabul edecek” diye konuştu.  (Ajans Kafkas)