‘Abhazya’yı üç saatte alırız ama…’

Sohum/Ajans Kafkas – 1992’de Abhazya’yı işgal ederken “97 bin Abhaz’ı yok etmek için gerekirse 100 bin Gürcü’yü feda ederiz” diyen dönemin Gürcü birliklerinin komutanı Georgi Karkaraşvili’nin söylemi hortladı.

Abhaz-Gürcü gerilimi yeniden tırmanırken Abhazya ve Güney Osetya’yı geri alma çabalarını yürütmek için birkaç ay önce kurulan ‘Gürcistan Entegrasyon Bakanlığı’ koltuğundaki Temur Yakobaşvili  "Gürcistan Abhazya’yı üç saatte geri alabilir” diye çıkıştı.

Dün BM Genel Sekreterliği Gürcistan Dostluk Grubu ve Tiflis’teki BM misyon temsilcileri ile görüşen Yakobaşvili, "Bizim silahlı güçlerimiz sadece üç saat içinde Abhazya’yı alma kapasitesine sahiptir. Ama biz ayrılıkçı sorunun çözümü için güç kullanmayı düşünmüyoruz ve bunu sadece barışçıl metotlarla çözmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

Gürcü bakan "Abhazya tarafını ve aynı zamanda uluslararası birlikleri dolaysız diyaloga çağırıyoruz. Bizi silahlı çatışmaya sürüklemeye yönelik Abhazya’daki her türlü girişim sonuçsuz kalacaktır" dedi. Karkaraşvili’nin birkaç saatte Abhazya’yı zapt etmek için başlattığı savaş 13 ay sonra Gürcistan’ın yenilgisiyle sonuçlanmıştı.

BM Genel Sekreterliği Gürcistan Dostluk Grubu Koordinatörü ve Almanya’nın Tiflis elçisi Patricia Flor da dün Sohum’da Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ile Gürcü-Abhaz meselesinin barışçıl çözümünü konuştu. Flor her iki tarafı askeri söylemlerden uzak durmaya ve müzakere masasına oturmaya çağırdı.

Bu arada Abhazya silahlı kuvvetleri dün 2500 askerle üç günlük eğitim tatbikatına başlarken

Gürcistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Gabaşvili Abhazya’yı güç göstermeye çalışmakla suçladı, Gabaşvili, "Abhazya güç göstermeye çalışıyor. Ama neden? Zira Tiflis sadece ayrılık sorunlarının çözümü için barışçıl girişimlerde bulunuyor. Tüm bunların ardında Rusya var. Benim bilgilerime göre, şu günlerde tanınmamış Abhazya cumhuriyetinin Gal bölgesinde yaklaşık 80 Rus subayı ve generali bulunuyor. Gürcü-Rus ilişkilerinin ısındığı bir zeminde Rusya tarafının Sohum ve Tsihinval’deki ayrılıkçı rejimleri desteklemesi zor açıklanır bir şey" ifadelerini kullandı.

Abhaz tarafı ise Gürcistan’ı başta Kodor’un üst kısmı olmak üzere sınıra askeri güç yığmakla suçluyor. Karşılıklı suçlamaların yaşandığı sırada Abhazya’nın Oçamçıra bölgesinde Pazar günü bir Gürcü casus uçağı düşürülmüştü. ÖZ/FT