Gümrü’de 13 gösterici gözaltına alındı 

Ermenistan’ın Gümrü şehrinde Rus askerinin bir ailenin altı ferdini katletmesinin ardından çıkan olaylarda 13 kişi gözaltına alındı, 14 kişi yaralandı. 

 

11 Ocak gecesi Ermenistan’ın Gümrü şehrinde Avetisyan ailesinden altı kişi öldürüldü. Sadece altı aylık bir bebek hayatta kaldı ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Katliamdan sorumlu tutulan Rus askeri Valeri Permiakov gözaltına alındı. Geniş güvenlik önlemleri altında 102. Rusya askeri üssünde tutuluyor. Ermenistan başsavcılığı bilgilerine göre, asker cinayeti itiraf etti, ancak Rusya soruşturma organlarının yetkisi altında olduğu için Ermenistan güvenlik organlarına verilmeyecek.

 

Rus üssü askeri Valeri Permiakov’un Ermenistan’da yargılanmasını isteyen göstericiler dün Şirakski bölgesi savcılık binasından Rusya konsolosluğuna yürüdü. Avetisyan ailesinin defnedilmesinin ardından başlayan eylem göstericilerin polis ile çatışmasına dönüştü. Göstericiler taşlı saldırısına polis gazla karşılık verdi. 13 kişi gözaltına alındı, eylemci ve polislerden toplam 14 kişi yaralandı. Gözaltına alınanların sabaha kadar serbest bırakılacağı açıklandı.

 

Göstericiler, milletvekili Martun Grigoryan’ın askeri üsse giderek Permiakov’u hücrede gördüğünü açıklamasıyla yatıştırıldı.

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas