Kabardey-Balkar Savcılığı Djaboyev’in babasından özür diledi

Belaya Rechka (Beyaz Nehir) köyünün bir sakini olan Biaslan Djaboyev Şubat 2012’de güvenlik güçlerince vurularak öldürülmüştü. Eylül 2014’de, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Temyiz Mahkemesi Biaslan’ı silahlı örgütlere katılma suçundan akladı. Savcılık, Ocak 2015’de, kararı kabul etmeyerek davayı temyize götürdü. Rusya Temyiz Mahkemesi de aynı yönde karar vererek Biaslan’ın beraatını onadı. Böylece Biaslan Djaboyev yeraltı silahlı örgütleriyle ilişkili olduğuna yönelik suçtan beraat etmiş oldu.

8 Haziran Pazartesi günü, Biaslan’ın babası Sergo Djaboyev’den, oğlunun üç senedir süren adli tatbikatıyla ilgili olarak manevi zarara uğradığı gerekçesiyle resmi olarak özür dilendi. Djaboyev’in avukatının Kavkazki Uzel muhabirine verdiği röportaja göre, bu özür mektubunda, Sergo Djaboyev’in “uğradığı manevi zarar sebebiyle tazminat davası açma hakkı bulunduğu” ibaresi de geçiyor.

Djaboyev’in yakınları, onun bir silahlı örgüte mensup olduğuna inanmayı reddetmiş, bunun üzerine, Djaboyev’in ölümüne rağmen tahkikat devam etmişti. Ayrıca görgü tanıklarından biri onun ifadesini baskı altındayken imzaladığını söylemişti.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone