Türkiye Burslarına başvurular başladı! 

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini Türkiye’de sürdürmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilere verilen Türkiye Bursları için başvurular başladı. 

 

Yabancı öğrenciler için Türkiye’de üniversite okumanın yolu Başbakanlığa bağlı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının açtığı Türkiye Burslarından geçiyor. Başvurusu kabul edilen adaylar burs imkanından (lisans için 600 TL, yüksek lisans 850 TL, doktora 1200 TL) yararlanmaya ve tercih ettikleri programa yerleştirmeye aynı anda hak kazanmış oluyorlar. 

 

Bu yıl lisans, yüksek lisans ve doktora başvuruları aynı dönemde alındı. Dün başlayan başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek.

 

Bu yıl önemli bir yenilik olarak Sanat ve Spor Burs Programları Türkiye Burslarına dahil edildi. Türkiye Burslarının duyurusunda konuyla ilgili şu ifadeler yer veriliyor: “Bu yıl başvuruya ilk defa açılacak olan Sanat ve Spor Burs Programları, sanat ve spor alanlarında tüm dünyadaki yetenekli öğrencilerin ülkemiz üniversitelerinde Türkiye Bursları imkânlarıyla lisans, yüksek lisans veya doktora (sanatta yeterlilik) öğrenimi görmelerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Programa kabul edilen adaylar öncelikle Türkçe Eğitim Bursu kapsamında 1 yıl süreli burslu olarak Türkçe eğitimi alacaklardır. Ardından adaylardan başvuru yaptıkları alana göre ülkemiz üniversitelerinin sanat ve spor fakültelerinden kabul almaları beklenmektedir. Programa başvuran adayların, başvuru yaptıkları alana ilişkin başarılarını kanıtlayan belge (resmî sertifika, portföy vb.) sahibi olmaları beklenmektedir”.

 

Bu gelişme ile birlikte, çok sayıda başarılı genç sporcu ve yetenekli sanatçı adaylarının bulunduğu Kafkasya cumhuriyetlerinden daha fazla öğrenci Türkiye üniversitelerine girebilme şansına sahip olacak.

 

Öğrenciler için açıklamaların bulunduğu duyuru metni: Türkçeİngilizce

Başvuru Formu: Rusça

 

Ajans Kafkas