Medet Önlü cinayetinin tetikçisi tutuklandı 

Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Medet Önlü cinayetinin tetikçisi Murat Aluç tutuklandı. 

 

Grihat.com sitesinden Arzu Yıldız’ın haberine göre, 22 Mayıs 2013’te Ankara’da öldürülen Medet Önlü cinayetiyle ilgili gözaltına alınan 6 kişinden sadece Murat Aluç tutuklandı. Savcılık sorgusundan sonra 2 kişi serbest bırakılırken, mahkeme sevk edilen 4 kişiden 3’ü adli kontrol ile serbest bırakıldı. Aluç “kasten adam öldürmek, örgüt” suçlamasıyla tutuklandı. Aluç’un cinayet sonrası “Ümit Aydeniz” ismi ile sahte kimlik kullandığı tespit edilince savcılık , Türkiye genelinde emniyet birimlerini uyardı. Bunun üzerine Aluç, Sakarya otoban gişelerinde kimlik kontrolünde  yakalandı.

 

Aluç ifadesinde cinayeti para için işlediğini anlattı. Aluç, kendisinin birçok suçtan sabıkası olduğunu en son 39 yılla yargılandığı davanın onandığını belirtirken, “Yurt dışına kaçamayacaktım. Ülke içerisinde de saklanmam için paraya ihtiyacım vardı. Medet Ünlü cinayetini  işlemem için Rızvan E. İsimli kişi bana 40 bin dolar para, masraflar için de 20 bin TL verdi. Cinayet günü de ayrıca 4 bin dolar aldım. Bu para karşılığında cinayeti işledim. Rıvzan E’yi olaydan sonra bir daha görmedim. Medet Önlü cinayetini bir buçuk ay önce planladım. Cinayet öncesi kendisi ile iletişim kurdum. Olay günü de cinayet sonrası araba ile olay yerinden uzaklaştım” dedi.

 

Yakalanmamak için Jammer kullanmış

Öte yandan, Murat Aluç’u sakladığı belirtilen İbrahim isimli kişi ve birlikte olduğu Rus uyruklu Valeria isimli bir bayanla aynı evde yaşadığı ortaya çıktı. Mahkemeye sevk edilen Valeria ve İbrahim çifti sorgusunun ardından adli kontrol ile serbest bırakıldı. Aluç’un kaldığı evde yapılan aramalarda, çok sayıda silah ele geçirilirken, yakalanmaması için evde jammer bulunması dikkat çekti. Evde ayrıca Rusça belgelerinde bulunduğu ifade edilirken, henüz belgelerin incelemesinin tamamlanmadığı öğrenildi. Medet Önlü’nün kızı da savcılık katında cinayet zanlısının sorgusunun tamamlanmasını bekledi. Tutuklama kararının ardından da adliyeden ayrıldı.

AjansKafkas