Kanokov rotarlı Kayseri ziyaretine başladı

Kayseri – Kabardey Balkar Devlet Başkanı Arsen Kanokov, üç günlük Kayseri ziyaretine yoğun kar yağışı nedeniyle bir gün gecikmeyle başladı. Ziyaretin sebebi Nalçik’e kardeş şehir olan Kayseri ile ekonomik ilişkileri güçlendirmek.

16 Şubat Cumartesi günü Bursa’ya gidip Uludağ’da incelemelerde bulunan ve hava koşullarının elvermemesi nedeniyle programına ancak bugün başlayabilen Kanokov akşam saat 5 civarında özel uçağıyla Kayseri havaalanına indi. Kanokov’u havaalanında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kaffed Başkanı Cihan Candemir, Birkaffed Başkanı Ata Katı ve Kayseri Dostluk Kulübü Kurucu Başkanı Oğuz Berk’in de aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet karşıladı. Nalçik’ten gelen bir iş adamı heyetinin de yer aldığı ziyaret, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin davetiyle gerçekleşiyor.
Kırmızı halıyla karşılanan Kanokov, havaalanından hemen valiliğe geçerek Vali Mevlüt Bilici ile bir görüşme gerçekleştirdi. “Kayseri’de bulunmaktan son derece mutluyum. Ziyaretim Rusya’daki seçimler nedeniyle 2 ay ertelenmişti. Bundan sonra ziyaretlerin karşılıklı ve sık sık tekrarlanmasını diliyorum, sizi de ülkemize bekliyoruz" diyen Kanokov, Kayseri’nin ekonomik imkanları hakkında bilgi alıp Kabardey-Balkar’ın yatırım ortamı hakkında bilgiler verdi.

Yatırıma davet

Kayserili iş adamlarını Kabardey Balkar’a davet eden Kanokov, Kafkasya hakkında dezenformasyon sebebiyle insanların bölgeye kaygılı ve önyargılı baktığını ancak gerçekte Kafkasya’nın Rusya’nın diğer bölgelerine göre daha sakin olduğunu anlattı. Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirten Kanokov, Sovyet sonrası dönemde yalnızca Türkiye’nin Kafkasya ile ekonomik ilişkilere girdiğine dikkati çekti. “Türkiye ile olan ekonomik ilişkiler bizi sevindiriyor. Ziyaretlerle birlikte ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha da güçleneceğini umuyorum” diyen Kabarday-Balkar lideri, Türkiye’yi stratejik ortak olarak gördüklerini de sözlerine ekledi.

Kanokov "Türkiye’deki Çerkesler, kendilerini anavatanlarında gibi hissediyorlar. Bu ilişkilerden faydalanarak iki ülke için güzel işler yapmamız lazım. Ekonomi alanında geliştireceğimiz ilişkiler kültürel bağları da güçlendirecektir" diye konuştu.


‘Umarım bu kama kınından çıkmaz’

Vali Bilici, konuğuna Cumhuriyet Meydanı’ndaki saat kulesi, Kayseri kalesi ve Atatürk heykelinin yer aldığı fotoğraf ile el dokuması kilim hediye etti. Kanokov da Bilici’ye tarihi Çerkes kaması verdi. Kanokov, kadife bir kutunun içinde kabzası işlemeli kamayı Bilici’ye sunarken, “Bu tarihi Çerkes kamasıdır. Biz de inanış gereği kama çıktı mı savaşmak lazım. Umarım hiç çıkmaz” ifadelerini kullandı.

Vali ve belediye başkanı ile olan görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Valilikten sonra otele yerleşen misafirler, kısa bir dinlenmenin ardından Hilton Oteli’nin teras katından şehri izledi. Daha sonra Kayseri Park adındaki alışveriş merkezi gezildi, bir mağazanın işletmecisi Kanokov’a el yapımı bir kâse hediye etti. Ardından Kayseri Evi’ne giden heyet, burada yöresel giysi ve Kayseri yaşantısını sergileyen odaları gezdikten sonra ‘Şark Köşesi’nde, Kayseri türkülerini dinledi.
Kanokov Çarşamba günü Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ziyaret edip ardından günün anısına ağaç dikecek ve Kaymek ziyaretini gerçekleştirecek. Programda ayrıca Nalçik Bulvarı’nın açılışı, Kayseri Sanayi ve Ticaret odalarının ziyareti Hilton’da Kafkas derneklerinin düzenlediği akşam yemeği var. (Ajans Kafkas)

Hüseyin Tok

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone