Kabard: Suriyeli Çerkesleri sadece İsrail kabul edebilir

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya Kafkas Halkları Kongresi eş başkanı, Dünya Çerkes Birliği temsilcisi Anzor Kabard, İsrail’in Suriyeli Çerkesleri kabul edebilecek tek devlet olduğunu düşünüyor.

 

6 Ağustos’ta Rusya, Türkiye, ABD, Avustralya ve İsrail’den altı Çerkes sivil toplum örgütü temsilcisi İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan Suriyeli Çerkesler için yardım talebinde bulunmuştu. Başvuruda bulunanlar Netanyahu’dan İsrail’deki Çerkes yerleşim yerlerinin katkısı ile Çerkes mülteciler için yardım merkezi kurulması ve bu konuda Çerkes örgütleri, uluslararası fonlar ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İdaresi ile işbirliği yapılmasını istediler.

 

İsrail’in Moskova Büyükelçiliği ise Çerkes sivil toplum örgütlerinin İsrail Başbakanı Netanyahu’ya başvurusu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını açıkladı. Bunun üzerine, başvuru mektubunun altında imzası bulunanlardan, Rusya Kafkas Halkları Kongresi eş başkanı, Dünya Çerkes Birliği temsilcisi Anzor Kabard, “Başvuru mektubu sadece Rusyalı Çerkeslerin inisiyatifi değil. ABD, Türkiye, Avustralya, İsrail’deki Çerkes örgütlerinin temsilcileri tarafından da imzaladı. Dolayısıyla mektubun İsrail’in Moskova Büyükelçiliği ile ilgisi yok. 6 Ağustos’ta mektup İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ofisine, bizzat şu anda İsrail’de yaşayan Viktor Lihtman ve Kfar-Kama’daki Çerkes topluluğu temsilcisi Zuger Thauho tarafından verildi. Bu mektubun başbakanlık kalem müdürlüğüne girişi ile ilgili kayıtlar mevcut” açıklamasında bulundu.

 

Yıl boyunca Çerkes sivil örgütleri temsilcilerinin Rusya Federasyonu yönetimine defalarca başvuruda bulunduğunu kaydeden Kabard, “Moskova ile bir yıl kaybedildi, önemli bir ilerleme sağlanamadı. Bu yüzden Suriyeli Çerkeslerin gidebileceği başak bir yer aramaya başladık” dedi. Kabard ayrıca, 16 Ağustos’ta Rusya Kafkas Halkları Kongresi ve Çerkes aktivistlerin Moskova’da Suriyeli Çerkesler için bir eylem yapma hazırlıklarında olduklarını açıkladı. KU/ÖZ/YA