Çerkes sivil toplum kuruluşu yöneticileri Suriyeli Çerkesler için İsrail’den yardım istedi

Tel Aviv/Ajans Kafkas – Kafkasya ve diasporadan bir grup sivil toplum örgütü temsilcisi Suriyeli Çerkesler için İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan yardım istedi.


6 Ağustos’ta Nalçik’li Viktor Lihtman İsrail hükümetine İsrailli Çerkesler ve dünyanın çeşitli ülkelerinden sivil toplum örgütü temsilcilerinin mektubunu ulaştırdı.

Mektupta “İsrail’e sadece Suriye ile komşu olduğu için değil, aynı zamanda Suriyeli Çerkeslerin tahliye edilmesi planının hazırlanması ve gerçekleştirilmesi konusunda en etkin olabilecek güç olduğu için başvuruyoruz. İsrail’de Galili’deki Çerkes yerleşim yerlerinin katkısı ile Çerkes mültecilere yardım merkezi oluşturulması, Çerkes örgütlerle, uluslararası dernekler ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile işbirliğine katkıda bulunulmasını istiyoruz” ifadeleri yer alıyor. 

Çerkeslerin mesajını İsrail hükümetine ulaştıran Lihtman “Reyhaniye ve Kfar-Kama sakinleri Suriye’deki durumla ilgili olarak İsrail yönetiminden yardım istemek gerektiğini düşündü. Çeşitli Çerkes örgütleri liderlerince imzalanan yardım talebini Zuger Thauho ile birlikte Netanyahu’nun temsilcilerine verdik. Eğer talep kabul görürse burada Çerkes mültecilere yardım merkezi kurulacak, yani İsrail Yahudi ve Çerkes halkları arasındaki ilişkileri sağlamlaştırarak bir dünya projesinin öncüsü olacak” dedi. 

Lihtman, kendisinin Çerkes olmadığını, Kabardeyler arasında Nalçik’te büyüdüğünü ve 15 yıl önce İsrail’e döndüğünü ifade etti: “35 yıl onlar arasında yaşadım ve Kafkasya’daki Çerkes dostlarımla ilişkilerim devam ediyor” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu’ya iletilen mektupta imzası bulunan isimler şu şekilde: Eşref Baş (Çerkesya Yurtseverleri, İstanbul), Alan Djamirze (Avustralya Çerkes Birliği, Sidney) Anzor Kabard (Rusya Kafkas Halkları Kongresi, Moskova), Aslan Huray (Rusya Kafkas Halkları Kongresi, Moskova), Zamir Şukhov (Khase, Nalçik), Zuger Thauho (Çerkes Miras Merkezi, Kfar-Kama), Jonty Yamisha (The Nassip Foundation, New York). SKNWS/ÖZ/YA