Avrupalı Abhazlar enformasyon merkezi kurdu

Duesseldorf – Avrupa’da yaşayan Abhaz diasporası Abhazya’daki gelişmeleri Batı kamuoyuna iletme amacıyla Abhaz Enformasyon ve Kültür Merkezi’ni kurdu.

Kuruluş çalışmaları altı ay süren merkez, Abhazya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Guram Gumba’nın Avrupa’nın değişik kentlerinde Abhaz-Abazin diasporası ile yaptığı toplantıların ardından hayata geçirildi.

Ajans Kafkas’a ulaşan bilgilere göre, Gumba 8-9 Kasım’da Berlin’de, 10-12 Kasım’da Hollanda’nın Rotterdam kentinde,  13-14 Kasım’da Düsseldorf’da, 15 Kasım’da Mannheim’de ve 17-18 Kasım’da Simmerath’te Avrupa Abhaz Enformasyon ve Kültür Merkezi’nin kuruluş toplantılarına katıldı. Gumba, temaslarında diaspora temsilcilerine Abhazya’daki siyasi, ekonomik ve kültürel gelişmelerin yanı sıra Gürcü-Abhaz barış müzakere süreci hakkında bilgiler verip soruları yanıtladı. Toplantılarda 1992-1993 Abhaz-Gürcü savaşında ve sonrasında faaliyet gösteren Avrupa Abhazya Kriz Komitesi’nin üyeleri Özkan Tarba, Alaaddin Kupalba, Kırgız Ajüanba ve Dünya Abhaz Abazin Halkları Kongresi yönetim kurulu üyesi Zeki Kapba diasporanın yaşam koşulları, çalışmaları ve anavatanla ilişkileri hakkında bilgiler aktardı.

Abhazya Dışişleri Bakanlığı Almanya Temsilcisi Khibla Amıçba’ya göre, diaspora temsilcilerinin Abhazya ile iletişim kanallarını canlı tutmak ve gelişmeleri Avrupa kamuoyunun dikkatine sokabilmek için Düsseldorf’da kurduğu Abhaz Enformasyon ve Kültür Merkezi’nin başkanlığına Muharrem Tambiya seçildi. Merkezin Abhazya devletine bağlı olmayıp bağımsız çalışacağı belirtildi. (Ajans Kafkas)

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone